Perşembe, Ocak 29, 2009

EGELIMDEN GUZEL BIR MIM! VE IZMIR BULUSMASI!!!
Çoooook uzun zamandır sizlerle bişeyler paylaşamıyorum ama zamanı gelince neden böyle olduğunu sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.Henüz paylaşamıyorum ama şunu söyliyebilirim ki hem benim hem de kızımın hayatında büyük değişiklikler olacak.


Sevgili arkadaşım EGELİ beni mimlemiş.Çok değişik ve kolay bir mim ,aynı zamanda çok da eğlenceli, cevaplamakta birazcık geciktim ama kusura bakma Mübeccel'ciğim......


1- Yakınınızda bulunan ilk kitabı elinize alın.


2- 161'inci sayfayı açın.


3- 5'inci cümleyi bulun.


4- blog sayfasına yazın.


5- En güzel cümle veya en güzel kitabı seçmeyin !sadece en yakınınızda bulunan ilk kitabı alın.


6- 5 blog arkadaşınıza yollayın.


En yakınımdaki kitap ,baş ucumdaki kitaptı ,BARACK OBAMA UMUDUN CESARETİ-AMERİKAN RÜYASINI YENİDEN CANLANDIRMAK ÜZERİNE DÜŞÜNCELER:


161. sayfadaki 5. cümle ise aynen aktardığım gibi:"Amerika'nın GSMH'sı halen Çin ve Hindistan'ın toplamından büyüktür."


Ben kimleri mimleyim bilmiyorum çünkü bir çok arkadaşımız mimlenmiş ama mimlenmeyen arkadaşlar bana cevap yazarbilirlerse çok sevinirim.


Bu arada nerdeyse toplantı günü gelecek ama bir türlü fırsat bulup yazamadım bu hafta sonu izmirli blogcular olarak buluşuyoruz.Henüz duymayan ve gelmek isteyen arkadaşlar varsa diye aynen bu etkinliğe öncülük eden sevgili Figen'in sayfasından alıp yazıyı sizlere kopyalıyorum:


31 Ocak Cmt. Saat 12.00 'de Yemek ve biz blogunun sahibi Sevgili Arkadaşımız Figen'in düzenlediği bu buluşma bence yılın buluşması olacak.2009'un ilk ayında böyle kalabalık bir buluşma olması çok güzel. Ayrıntılı bilgi için Figen'e mail atabilirsiniz.Mail adresi:figenkaravas@gmail.com .Hadi buluşmak üzere....::))))

Cuma, Ocak 09, 2009

ASURE AYINIZ KUTLU OLSUN!!!

Aslında daha sırada kurabiyelerin tarifi var ama aşure günü hatta haftası geçmeden önce bir aşure tarifi yayınlamazsam olmaz diye düşündüm ve acele acele sizlere ikram edebilmek için bu aşureleri yaptım.O kadar acele çekmişim ki resmini -hemen yenip bitecek resim çekmeye fırsat bulamıyacağım diye- üzeri filan süslenmeden pek sade olmuşlar ama idare edin artık.Oldukça lezzetli olmuştu aşure yemeye bayılıyorum zaten ama çok kalorili olduğu için sadece seneden 1-2 kez yapmaya özen gösteriyorum.Yoksa 100 kilo filan olurum herhalde.Aşureyi en güzel annem yapar ve onun üzerine aşure yapan tanımadım henüz bu yüzxden sizlerle de onun tarifini paylaşmak istiyorum.İnşallah sizler de beğenirsiniz.
AŞURE:
Malzemeler:
 • 2 su bardağı aşurelik buğday (yarma da deniyor)
 • 1 su bardağı Nohut
 • 1 su bardağı Kurufasulye
 • 1 su bardağı kuru Üzüm (sultani)
 • 1 su bardağı İncir
 • 1 su bardağı kuru Kayısı (ben koymadım)
 • 4 su bardağı Şeker
 • 1 yemek kaşığı karanfil
 • 10 - 15 su bardağı Su
 • istenirse gülsuyu
 • Süsleme için:
 • 1 su bardağı kuş üzümü
 • Çekilmiş ceviz içi,
 • 1/2 su bardağı dolmalık fıstık,fındık,Tarçın,nar taneleri

Hazırlanışı:

 1. Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın.
 2. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın.
 3. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın.
 4. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.
 5. Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin.
 6. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. İyice kaynatın.
 7. Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, karanfil ve dörde bölünmüş kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın.
 8. Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika kaynattıktan sonra incirleri katın ve bir taşım kaynatıp, ateşten alın.(Önemli not:İncirleri pişerken katarsanız aşurenin rengi kararır)
 9. Aşure piştikten sonra sıcakken kaselere boşaltın.
 10. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı,fındık içi, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz.
 11. Not:Bu arada söylemeyi unuttum.Annem kendisininkine portakal kabuğu rendesi katmıştı.

Daha önceden yayınladığım aşure tarifine de göz atmak isterseniz linki burada:

BU DA BENİM AŞUREM